Accessibility Tools

Skip to main content

Múltunk ismerete jövőt formáló lehetőség

2016. 05.

HORVÁTH BARNABÁS DÁVID

Múltunk ismerete jövőt formáló lehetőség. Megjelent Horváth Barna hely- és egyháztörténeti kötete

„Miközben foglalkozunk egyházunk múltjával történetileg és protestáns címszó alatt azt is megvizsgáljuk, hogy milyen igei megalapozottsága van gyülekezeti életünknek, jó megismerni az önazonosság jellemzőit” – írja Horváth Barna volt borsod-gömöri esperes egyik könyvének előszavában.

Egyházunkban a reformációig vezethető vissza az a hagyomány, hogy a lelkipásztor a szolgálati helyének kutatója és sok esetben krónikása. Ez a tradíció korunkban sem szakadt meg, s időről időre láthatjuk megnyilvánulásait.

A hosszabb ideig egy gyülekezetben töltött idő megérlelhet nagyobb munkákat is, vagy az anyag sokféleségével kápráztat el. A forrásokért nem kell messzire menni, „egy bizonyos archív anyag majd mindegyik parókián feldolgozásra vár. A Historia Domus megírása egyben a gyülekezet múltjának elsődleges megismerésére ad alkalmat. A múltunk ismerete mindig jövőt formáló lehetőség” – állapítja meg Horváth Barna. Az egyházközségi levéltár kezelése általában megfelelő, olykor azonban negatív példát is láthatunk, amikor a szakszerűtlen tárolás következtében tönkremennek fontos iratok is.

A Historia Domus kifejezést először a római katolikusok használták az egyház történetét megörökítő iratokra, a most megjelent kötetben tágabb értelmet nyer a kifejezés. Egy tető alá kerülnek benne a helytörténet, az egyháztörténet és a műemlékvédelem területei. A helyszín: Észak-Magyarország, Borsod-Abaúj-Zemplén és Gömör megye, közelebbről Mád, Igrici, Gelej és Sajószentpéter régmúltja és huszadik századi története adott számára terepmunkára lehetőséget.

Ősei földjéről, a hegyaljai Mád községről az 1959-es templomfelújítás kapcsán ír. Az Igrici község 18–20. századi történetéhez adalékokat nyújtó dolgozatával a honismereti mozgalom pályázatán nyert díjat. Az eredetileg a Studia et Acta tanulmánykötet számára készült, később a Borsod-gömöri papok történelemkönyve című könyvben megjelent tanulmánya a kiegyezés utáni fél évszázad református lelkészeiről szól országos kitekintéssel. Sajószentpéter műemlékeiről, különös tekintettel a város 14. századi templomáról a Tájak, korok, múzeumok füzetsorozatában jelent meg tanulmánya, de két előadásában beszámol a huszadik század második felének eseményeiről is. Ágoston István és Csorba Csaba, a muhi csatáról szóló könyveiről írt recenziójával, illetve egy, a Kálvin kalendáriumban a borsod-gömöri egyházmegyéről szóló cikkel fejeződik be. A könyvet jegyzetek és névmutatók és képjegyzék egészítik ki és mintegy 60 fotó illusztrálja.

(Horváth Barna: Historia Domus. Hely- és egyháztörténeti írások. Szerkesztette és kiadta Horváth Barnabás Dávid, Budapest, 2016. 296 oldal. ISBN 978-963-12-4504-2. A kötetet a Kálvin Kiadó is terjeszti.)

Horváth Barnabás Dávid: Múltunk ismerete jövőt formáló lehetőség. Megjelent Horváth Barna hely- és egyháztörténeti kötete.

In: Készült a Tirek.hu-ra, de nem jelent meg, helyette beszámoló készült a könyvbemutatóról (2016. május).