Accessibility Tools

Skip to main content

A lelkipásztor mint újságíró

2015. 12. 15.

[HORVÁTH BARNABÁS DÁVID]

A lelkipásztor mint újságíró – Megjelent Horváth Barna cikkgyűjteménye

Horváth Barna életműsorozata új, hatodik kötetének azt az alcímet is adhatnánk: A lelkipásztor mint újságíró. A kötetbe válogatott száz újságcikk 1961 és 2004 között keletkezett. A tudósítások, interjúk, publicisztikák kronológiai rendben követik egymást.

,,Mióta egyházunkban is újságdömping jelzi a bőség zavarát, sok értékes információ marad ki lapjainkból. Amíg a Reformátusok Lapja volt egyetlen hírközlőnk, többen törekedtek arra, hogy gyülekezetük eseményeit legalább néhány sorban megörökítsék. Ám a megélénkült egyházi tevékenység azt is hozza magával, hogy egymást érik a rendezvények; sodrásban vagyunk. Így történhet meg, hogy lelkipásztor-beiktatások is említés nélkül maradnak. Országos hetilapunkban alig található kerületi híranyag. A világi sajtóban is csak felületes közlemények jelennek meg, olyasmi, amit a nyomtatott meghívóról olvasott le a rovatvezető. Ha járatlan az illető a református terminológiában, akkor fogalmi hibák is jelentkeznek (mise, szentelés stb.). A liberális korszellem összemossa a liturgiai fogalmakat és szekuláris ökumenizmusra nevel” – írja a szerző, Horváth Barna (1936–2009) volt borsod–gömöri református esperes egy 1997-es cikkében.

Horváth Barna életműsorozata új, hatodik kötetének azt az alcímet is adhatnánk: A lelkipásztor mint újságíró. A kötetbe válogatott száz újságcikk 1961 és 2004 között keletkezett. A tudósítások, interjúk, publicisztikák kronológiai rendben követik egymást.

Az 1956 utáni évtizedek magyar református egyházának története kiolvasható a korabeli sajtóból is. Ezt a krónikát sok kortárs írta, s ebből kiindulva egyszer talán nagyobb lélegzetű összegzések is készülhetnek. E kötetben Horváth Barna műhelyébe kapunk betekintést. Nemcsak az derül ki a cikkekből, hogy mi minden történt abban a korszakban az egyházban, hanem a nyolcvanas évek végétől az is, hogy mi minden történhetett volna, hiszen ilyenfajta politikai rendszerváltozásra nem volt példa a történelemben. Horváth Barna esperesként, teológiai tanárként, zsinati tagként ott volt a Magyarországi Református Egyház megújulásánál, a lehetőségek bővülésénél, és minderre reflektál írásaiban.

A könyvben az Egyenként és összesen című cikk a 2001. évi népszámlálásról szól, ám ez a cím másképp is értelmezhető, az írásokat egyenként nézve a sokszínű egyházat látjuk, az összképből pedig kirajzolódik egy, a huszadik század második felében alkotó református lelkipásztor történelem- és társadalomszemlélete, nézőpontja. A cikkek jó része a Tiszáninneni Református Egyházkerülethez kötődik, azon belül Borsod-Abaúj-Zemplén és Gömör megyéhez, s így helytörténeti forrásként is használható. A mutatóban szereplő nevekből is látható, hogy mindenki megörökítendő, aki a magyarság és az egyház ügyében munkálkodik, s ha egyenként megtesszük, amire elhívattunk, akkor összesen, együtt csodákra lehetünk képesek.

(Horváth Barna: Egyenként és összesen. Válogatott újságcikkek. Szerkesztette és kiadta Horváth Barnabás Dávid, borító Antal Pál, Budapest, 2015. 328 oldal. ISBN: 978 963 12 1838 1. A könyvet a Kálvin Kiadó is terjeszti.)

[Horváth Barnabás Dávid]: A lelkipásztor mint újságíró – Megjelent Horváth Barna cikkgyűjteménye.

In: Tirek, 2015. 12. 15.